Omfattande analys av bultens draghållfasthet
Prestandanivåerna för bultar och dubbar är indelade i 10 nivåer: från 3,6 till 12,9. Siffran före decimalkomma representerar 1/100 av materialets draghållfasthetsgräns, och siffran efter decimalkomma representerar 10 gånger förhållandet mellan materialets sträckgräns och dess draghållfasthetsgräns.
Prestandanivån för nötter är uppdelad i 7 nivåer, från 4 till 12. Siffrorna representerar ungefär 1/100 av den minsta belastning som muttern garanterat tål.
För enhetliga tumgängor finns det tre gängkvaliteter för utvändiga gängor: 1A, 2A och 3A, och tre kvaliteter för invändiga gängor: 1B, 2B och 3B, som alla är fria passningar. Ju högre nivånummer, desto tätare passform.
Klasserna 1, 1A och 1B, mycket lösa toleransklasser, som är lämpliga för toleranspassning av invändiga och utvändiga gängor.
Nivåerna 2, 2A och 2B är de vanligaste gängtoleransnivåerna som specificeras för mekaniska fästelement i brittisk serie.
Graderna 3, 3A och 3B, skruvas ihop för att bilda den tätaste passformen, lämpliga för fästelement med snäva toleranser och används i säkerhetskritiska konstruktioner.
Metrisk gänga, utvändig gänga har tre gängkvaliteter: 4h, 6h och 6g, invändig gänga har tre gängkvaliteter: 5H, 6H, 7H. Gängpassningen kombineras bäst till H/g, H/h eller G/h. För raffinerade fästgängor som bultar och muttrar är standardrekommendationen att använda en 6H/6g passform.
Kolstål: Hållfasthetsmärkningskoden består av två delar av siffror separerade med "?". Betydelsen av siffran före "?" i märkningskoden anger den nominella draghållfastheten. Till exempel anger "4" i klass 4.8 1/100 av den nominella draghållfastheten 400N/MM2. Betydelsen av "?" och siffran efter punkten i märkeskoden indikerar sträckgränsen, det vill säga förhållandet mellan den nominella sträckgränsen eller den nominella sträckgränsen och den nominella draggränsen. Till exempel är sträckgränsen för produkter av grad 4.8 320 N/mm2.
Hållfasthetsmärket för produkter av rostfritt stål består av två delar åtskilda av "-". Symbolen före "-" i märkeskoden indikerar materialet. Till exempel: A2, A4 och andra märken följt av "-" indikerar intensitet, såsom: A2-70
Kolstål: Mekaniska prestandagrader för metriska bultar kan delas in i: 3,6, 4,6, 4,8, 5,6, 5,8, 6,8, 8,8, 9,8, 10,9, 12,9, totalt 10 prestandagrader
Bultarnas prestanda för anslutningar av stålkonstruktioner är indelade i mer än 10 kvaliteter, inklusive 3,6, 4,6, 4,8, 5,6, 6,8, 8,8, 9,8, 10,9 och 12,9. Bland dem är bultar av klass 8.8 och högre gjorda av lågkollegerat stål eller medelkolstål och har värmebehandlats. (härdning, härdning), allmänt känd som höghållfasta bultar, och de andra är allmänt kända som vanliga bultar. Bultprestandamärkningen består av två delar av siffror, som representerar det nominella draghållfasthetsvärdet respektive sträckgränsförhållandet för bultmaterialet. Till exempel betyder en bult med prestandanivå 4,6:
1. Bultmaterialet har en nominell draghållfasthet på 400 MPa;
2. Sträckgränsförhållandet för bultmaterialet är 0.6;
ˆ 3. Bultmaterialets nominella sträckgräns når 400×0.6=240MPa nivå
Prestandanivå 10,9 höghållfasta bultar, efter värmebehandling, kan uppnå:
1. Bultmaterialets nominella draghållfasthet når 1000 MPa;
2. Sträckgränsförhållandet för bultmaterialet är 0.9;
ˆ 3. Bultmaterialets nominella sträckgräns når 1000×0.9=900MPa nivå
Omfattande analys av bultens draghållfasthet Beräkning av bultens draghållfasthet
Ett par
Fjädrarnas utvecklingshistoriaNästa
MaskinskruvarPopulära produkter
-
SAE1008 för skruvar och nitarKalldragen med låg kolhaltig stålstål är tillverkad av vanliga kolstålsspolar med kolstål med en diameter på 6,5...Mer
-
Kalldragen tråd CH1TCH1T is a kind of alloy structural steel, which has suitable hardenability, and after suitable metal heat treatment,...Mer
-
Ståltråd SCR420Kall rubrikståltråd SCR420 med SAIP -skick, främst används för att producera skruvar.Mer
-
Valstråd SWRCH22ALåg kolkvalitet 6,5 mm SWRCH22A ståltråd med bra pris, valstråden har ett brett användningsområde. Förutom att...Mer
Skicka förfrågan
